Upravit stránku
Níže vyplňte prosíme Váš E-mail, pokud chcete dostávat aktuální informace z odborné sekce SETEP / UE.

Kdykoliv lze odběr zrušit. Zasílat budeme pouze informace a vyjádření odborného charakteru týkajících se našich dodávek. Adresu nikam dále neposkytujeme. Respektujeme GDPR.

 

Z Magazínu DoTek Vám přinášíme vybrané téma z aktuálního čísla.

Snižování emisí

Snižování emisí

Investice do modernizace horkovodů jsou největší položkou letošního plánu investic teplárenských společností United Energy a Severočeská teplárenská. Nejrozsáhlejší a finančně nejnáročnější bude letos rekonstrukce hlavního tepelného napáječe do Litvínova v délce více než dvou kilometrů. V Mostě je pak v plánu rekonstrukce části nadzemního napáječe v Čepirozích. Modernizovat se budou i některé úseky sekundárních rozvodů, tedy těch od výměníkových stanic do domu, a to zejména v Mostě. Během letošního léta bude navíc obnovena kompletní technologie u dvou výměníkových stanic. Celková výše investic Severočeské teplárenské do modernizace tepelných zařízení představuje částku 128 milionů korun. Dalších 11 milionů pak půjde do údržby. Rozsáhlé investice čeká také zdroj - teplárnu v Komořanech. Už letos totiž začíná první část přestavby jednoho z uhelných kotlů na spalování biomasy, jak se o tom dočtete v rozhovoru s technickým ředitelem Ing. Petrem Marešem. Společně s dalšími projekty plánuje United Energy letos investovat do modernizace teplárny více než 74 milionů korun. V letní sezóně bude také probíhat oprava dvou kotli'. Celkově se náklady na údržbu a opravy zařízení vyšplhají na téměř sto milionů korun.

Provozovatelé tepláren v celé České republice významně investují do ekologizace svých provozů, aby tak nadále snižovali emise a napomáhali zlepšení životního prostředí. Vloni investovali více než 2 miliardy korun. Od roku 2013 si tyto investice vyžádaly již přes 23 miliard korun a stále pokračují. Má to svůj pozitivní dopad na život-ní prostředí. Díky těmto investicím se mezi lety 2013 a 2018 podařilo snížit emise oxidu siřičitého a prachu, produkované z tepláren, o více než polovinu, emise oxidů dusíku pak o 37 procent. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR. Teplárny reagují na stále se zpřísňující ekologické limity, které začnou nově platit od poloviny letošního roku a další zpřísnění pak velké teplárny čeká i v roce 2021, menší mají odklad do konce roku 2022. „Podíl tepláren na celkových emisích prachu je dnes již minimální větší podíl než celá energetika má i zemědělství s lesnictvím. Emisím prachu jasně dominují lokální topeniště, jejichž emise navíc rostou," upozorňuje Teplárenské sdružení ČR.