Upravit stránku

Dvousložková cena je fér, tvrdí ředitel Severočeské teplárenské Ing. Petr Horák. Co to ale vlastně znamená? Pojďme si tento podivný výraz vysvětlit a ukázat si, že ji vlastně v praxi používáme docela často.

Dvousložková cena energií znamená, že zákazník platí pevnou částku za možnost odebírat kdykoliv energii a potom za skutečně spotřebované množství. Přestože v oblasti dodávek tepla se o ní vedou bouřlivé, a často neinformované, diskuse, používá se zcela běžně. Stačí se podívat na fakturu za elektřinu či plyn. Její logiku si umí dobře představit každý, kdo má ve městě byt a k tomu chatu nebo zahradu. „Přestože jedete na chatu jen párkrát za rok, je třeba platit elektrárenské společnosti za jistič, tedy za možnost kdykoliv otočit vypínačem a mít proud. A je samozřejmě jasné, že vás hodina svícení na chalupě přijde dráž než v bytě, kde jste častěji, takže se pevné náklady rozloží do vyšší spotřeby,“ vysvětluje Petr Horák. Každý je na tento způsob zvyklý a podle ředitele teplárenské společnosti je to stejně tak i u tepla.

 

I v případě tepla totiž existují stálé náklady, aby obyvatelé domů měli kdykoliv možnost použít teplou vodu nebo v zimě otočit kohoutkem radiátoru. Patří mezi ně náklady na údržbu potrubí a výměníkových stanic i plat lidí, kteří se o ně starají. K tomu je dobré připomenout, že cena tepla je státem regulovaná, tedy jsou přesně stanoveny náklady, které je možné vyúčtovat zákazníkům. Pak je tu spotřební, pohyblivá složka, která se odvíjí od toho, kolik skutečně dům nebo byt protopí – tam patří třeba palivo a voda.

 

U jednosložkové ceny to funguje jinak – všechny tyto náklady se sesypou na jednu hromadu a vydělí množstvím vyrobených gigajoulů. „Pokud některý dům netopil téměř vůbec a měl teplárnu jen jako záložní zdroj, skoro nic ho to nestálo. Náklady na údržbu jeho nevyužívané, ale vždy připravené přípojky v ceně za gigajoule platil sousední dům s normální spotřebou,“ upozorňuje na úskalí jednosložkové ceny P. Horák.

 

Ještě je to příliš složité? Zkusme to s autem. Když chcete vyjet na cesty, musíte pořídit palivo, tedy onu pohyblivou složku. Ale jestliže auto jen stojí v garáži, stejně se některým účtům nevyhnete – třeba pojištění a údržbě, neboť i málo používané auto stárne. A právě to je ona stálá složka ceny, díky které máte kdykoliv možnost vyjet. Anebo otočit kohoutkem.

 

Otázka pro ředitele Severočeské teplárenské Ing. Petra Horáka:

Odpůrci dvousložkové ceny namítají, že každý dům pak bude platit jinou cenu za teplo?

Ano, to se opravdu může stát. Ceník tepla je pro všechny stejný. Ale každý dům je jiný, má jiné nároky a skladbu obyvatel. Jestliže lidé investovali do svého domu, mají zateplení a chovají se racionálně, tak mají zkrátka nižší potřebný výkon a zaplatí méně na stálé složce. Není to nic nového. I v minulosti měly stejné domy rozdílné účty za teplo. Nové je to, že čím více v zimě zákazník protopí, tím nižší cenu tepla nakonec zaplatí. A to mi přijde jako spravedlivý způsob vyúčtování služeb pro obě strany.

 

Proč dvousložková cena
Dvousložkový model dnes není výjimkou u rady dodavatelů energií a pro lepší sladění cenotvorby je vhodná i v oblasti dodávek tepla. Dvousložková cena odstraňuje cenová znevýhodnění způsobená teplotními výkyvy v jednotlivých letech.

 

Výhody dvousložkové ceny
Dvousložková cena znamená spravedlivý způsob vyúčtování služeb pro obě strany. Jednosložková cena přinášela v případě velmi chladného počasí zisky dodavateli a ztráty odběrateli, v případe velmi teplého počasí se nevýhodný poměr obrátil.


Transparentnost cen pro zákazníky
Odběratel přesně ví, kolik platí za připojení k síti (distribuci tepla) a kolik za odebrané teplo. Rovnoměrnější rozložení plateb. Jednotlivé úhrady pomocí dvousložkového modelu jsou rovnoměrně rozloženy v celém období topné sezóny.