Upravit stránku

Kdo je pánem mého radiátoru?

„Teplárna je tu od toho, aby topila, kdykoliv to lidé potřebují,“ říká ředitel Severočeské teplárenské Ing. Petr Horák. Kdo rozhoduje o tom, že se začne na podzim topit a na jaře skončí? Co říká legislativa? A je komořanská teplárna dobře připravená na zimu?

Závěr léta bývá často spojen s velkými výkyvy teplot – občas je to v září na koupání, občas už rychle hledáme teplé svetry. A zkoušíme otočit kohoutkem radiátoru, zda už teplárna netopí. Jak rozdílné mohou být zářijové dny, ukazuje i statistika teplárenské společnosti. Rekordní je začátek topné sezóny v roce 2010 už 3. 9., naopak rok předtím se začalo topit až předposlední den září. Letošní rok se naopak zapsal do statistiky jako rekordně brzké ukončení sezóny. Topit se přestalo už 10. 5. v Litvínově a o den později v Mostě, často se ale topí až do června.

 

Vyhláška říká teplárně zcela jasně, kdy topit musí – v době od 1. září do 31. května tehdy, když průměrná venkovní teplota klesne dva dny po sobě pod třináct stupňů a nelze podle předpovědi očekávat její zvýšení. Jenže statistiky a pocit chladu v bytě bývají dvě rozdílné věci. „Naším úkolem je zatopit, kdykoliv o to zákazníci požádají, a naše technologie jsou na to připravené. Vyhláška to umožňuje, ale vyžaduje souhlas dvou třetin uživatelů bytů. Správci domů se ale často zahájení vytápění brání, neboť se obávají vyšších účtů za topení. Na náš dispečink pak volají nespokojení obyvatelé a stěžují si,“ vysvětluje Petr Horák.

 

Jak je na náročné zimní období připravena komořanská teplárna a jak distribuční společnost Severočeská teplárenská? „Ani letos v létě jsme nezaháleli a věnovali se opravám horkovodních rozvodů, které už řadu let postupně od nejstarších vyměňujeme. Letos to bylo asi sedm kilometrů rozvodů s celkovou investicí 98 milionů korun. Významná byla přeložka hlavního napáječe u Slatinic, kterou si vynutil postup uhelného lomu Vršany a která bohužel vinou technických komplikací skončí až v září. V Litvínově jsme pokračovali rekonstrukcí hlavní větve napáječe u textilky, přímo v Mostě to bylo několik menších rekonstrukcí,“ vyjmenoval Horák. Oběma městům se proto letos nevyhnuly celoplošné odstávky. Ředitel teplárny ale věří, že pro ně mají obyvatelé pochopení, neboť jsou opravy zařízení nutným předpokladem pro jejich bezporuchové fungování v zimním období. Opravy na kotlích a turbínách probíhaly během léta i přímo ve zdroji, v teplárně Komořany. Celkové investice obou společností dosáhly 200 milionů korun.

Otázka pro ředitele Severočeské teplárenské Ing. Petra Horáka:
Co doporučujete lidem, kteří by už rádi začali topit, přestože pro to zatím nejsou vyhláškou daná kritéria?


V první řadě je třeba se obrátit na majitele nebo správce budovy. Ne všichni možná vědí, že vyhláška jasně říká: za vytápění objektu je zodpovědný vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek. Majitel nebo správce se pak spojí s námi, a pokud to je technicky možné, obratem zahájíme vytápění. Když je z jedné výměníkové stanice vytápěno více domů, které vytápění odmítají, dodávku tepla zahájit nemůžeme. V případech, kdy dodávku pro většinu domů zahájíme a přesto nějaký dům naše teplo nechce, může domovník uzavřít ventily na hlavním přívodním potrubí v domě.