Upravit stránku

Tepelná pohoda v bytě

17. 01. 2020
V zimě trávíme doma mnohem více času, a tak se pro nás pojem „teplo domova“ stává důležitějším než uprostřed léta. Tepelnou pohodu samozřejmě vnímá každý jinak.

Přesto ale existují obecné rady, kterými bychom se měli řídit, jestliže si chceme užívat domácí pohodu v teple a zároveň se chovat ekonomicky a myslet při tom na své zdraví.

Obývací pokoj

Ideální teplota pro obývací pokoj či pracovnu, tedy místnosti, kde trávíte čas spíš sezením, je asi 20 až 22 stupňů Celsia. Zejména v pracovně myslete na čerstvý vzduch – velké teplo a vydýchaný vzduch vám spolehlivě zpomalí mozkové buňky.

Kuchyň

Pokud není vaše kuchyň spojená s obývacím pokojem, stačí v ní teplota nižší, protože teplo samozřejmě vzniká i při vaření a místnost ohřívá. Nemáte-li odsavač par, je třeba častěji větrat.

Dětský pokoj

Teplota v pokoji, kde si děti zároveň hrají i spí, je trochu oříšek. Děti si rády hrají na podlaze, kde je teplota nejnižší, a často spí na palandách, kde je naopak nejvyšší. Ideální jsou proto koberečky nebo alespoň hrací podložky. Přes den jim místnost vytopte alespoň na 22 stupňů a před spaním stáhněte topení a důkladně vyvětrejte.

Ložnice

Místnost pro spaní by měla mít maximálně 18 stupňů. Raději volte kombinaci teplejší peřiny a chladnějšího, čerstvého vzduchu.

Předsíň

Ve vstupu do bytu stačí teplota 17 až 19 stupňů, ve většině bytů ani žádné topení v předsíni či šatně nebývá. Chodbu dostatečně vytopí okolní místnosti. V zimě se vám ale může hodit polštář ke dveřím - váleček vycpaný třeba starou dekou, který si dokážete vyrobit sami. Zabráníte nepříjemnému průvanu z chodby.

Koupelna

Takhle místnost si pořádné teplo zaslouží! Ať už vám slouží jako kosmetický salon nebo jako aquapark pro děti, studená vás bavit nebude. Ideální teplota se pohybuje mezi 23 a 25 stupni. Při rekonstrukci koupelny uvažujte o elektrickém topném žebříku, který vám umožní přitopit v chladnějších dnech mimo topnou sezónu.