Upravit stránku

Teplo z Komořan má budoucnost

20.04.2016

Zásobování teplem z komořanské teplárny má více jak 70. letou tradici. Dálkové vytápění do Mostu a Litvínova prošlo zejména v posledních letech významnou revitalizací, dochází k modernizaci teplárny, jejímž cílem je jednak prodloužení životnosti zařízení a také splnění stanovených emisních limitů v následujících letech. Zajištěny jsou také dlouhodobé dodávky paliva a to především z vlastních zdrojů. Díky tomu je Teplárna Komořany dlouhodobě stabilním zdrojem tepelné energie, bez prudkých výkyvů v dodávkách a systém CZT moderním, bezpečným a ekologickým způsobem zajištění tepelné pohody, s nímž se v regionu počítá i do budoucnosti.

Jen za předchozí dva roky vložila teplárna více jak 220 miliónů korun do rozvoje a modernizace tepelných sítí a do obnovy a modernizace kotelny a strojovny. Skoro 300 miliónů pak bylo použito na údržbu, například na zvýšení spolehlivosti kotlů a podobně. V letošním roce plánujeme investovat do modernizace horkovodních rozvodů CZT i samotného zdroje dalších téměř 170 miliónů korun, na údržbu pak počítáme s částkou 108 miliónů korun,“ sdělil Petr Horák, ředitel společnosti Severočeská teplárenská. „ Cílem revitalizace horkovodních potrubí je nejen zvýšení spolehlivosti dodávek tepla, ale především snížení tepelných ztrát a snížení energetické náročnosti. Naším cílem je, abychom byli i nadále konkurenceschopní i po finanční stránce,“ doplnil Horák. 

Centrální zásobování teplem je nejrozšířenějším a stále populárním způsobem vytápění v České republice a to i přesto, že v některých lokalitách dochází k odpojování od systému CZT. Důvod je podle Petra Horáka jasný: „ Co se provozu týče, představuje dálkové teplo skutečně komfortní variantu, se kterou mohou ostatní konkurenční systémy jen těžko soupeřit. Nejde jen o to, že u dálkového tepla odpadá starost o nákup a skladování paliva či starost o komín. Je to služba převážně bezúdržbová, nehlučná, provozně bezpečná a ekologická. Jedinou starostí zákazníka je otočení ventilu u radiátoru. Dálkové teplo je prostě teplo bez starostí.“ 

V Komořanech 20 .4. 2016