Upravit stránku

Obchodníci s teplou vodou

Agent s teplou vodou – člověk, který vám prodá cokoliv, co nepotřebujete. A možná vám dokonce nabídne i tu „teplou vodu“. Jenže skutečný obchod s teplem není žádná legrace. Přišla vám do domu nabídka na změnu způsobu vytápění a ohřevu vody? Podívejte se s námi na nekalé praktiky dodavatelů alternativních zdrojů energií.

Do domů v celé ČR míří nabídky, podle nichž je výhodné odpojit se od centrálního zdroje tepla – v Mostě a Litvínově konkrétně od zásobování z komořanské teplárny. Funguje to podobně jako u podomních prodejců čehokoliv. Zdánlivě skvělé nabídce, díky níž můžete ušetřit spoustu peněz, obvykle některé důležité informace chybí. Jako náhrada se většinou objevují domovní plynové kotelny nebo tepelná čerpadla a jako výhody nízké ceny plynu a nezávislost. V čem je tedy háček?

 

První spočívá v ceně, která majitelům domů často zatají další nutné náklady. „Porovnávání cen tepla ze soustav CZT a lokálních zdrojů musí být objektivní, tedy zahrnovat všechny náklady na vybudování nového zdroje a ne pouze porovnávat cenu paliva, zpravidla plynu, a konečnou cenu z teplárny,“ říká Ing. Jan Vondráš ze společnosti Invicta Bohemica. Zdánlivě výhodné nabídky tak vůbec nepočítají s náklady na elektřinu, vodu, obsluhu, údržbu, revize, odpisy investic, stavební práce či projektovou dokumentaci. I ty ale musí dům zaplatit.

 

Zásadní je podle J. Vondráše i vliv na životní prostředí. Velká teplárna musí plnit přísné limity a za znečištění ovzduší platí poplatky. „Princip: Velký znečišťovatel platí, malý ne, nahrává malým zdrojům, ale jejich instalace není v mnoha případech ekonomicky výhodná, ekologicky pak již vůbec ne.“ Upozorňuje například na nárůst koncentrací NOx na sídlištích při přechodu na domovní plynové kotelny. Dodavatelé tepelných čerpadel zase obvykle zamlčují jejich nedostatečnou účinnost při nízkých teplotách a tedy i další náklady spojené s provozem doplňkového zdroje tepla.

 

Na miskách vah pak stojí i komfort. Severočeská teplárenská svým zákazníkům zajišťuje 24hodinový servis a ti se nemusí starat o údržbu, investice, revize ani dodržování norem. Předsedové bytových družstev či společenství vlastníků by tak měli zvážit i fakt, že v úvodu zmiňovaný obchod s teplem a teplou vodou je náročný obor jak po technické, tak i legislativní stránce. „Často se zapomíná, že provozovatel, tedy třeba představenstvo družstva nese dnes plnou právní zodpovědnost za provoz domovní kotelny,“ dodává J. Vondráš.

 

Otázka pro ředitele Severočeské teplárenské Ing. Petra Horáka:

Co radíte lidem, kteří dostanou do ruky nabídku na změnu vytápění?

Doporučuji přečíst si recenze, zeptat se na zkušenosti tam, kde už podobný projekt realizovali a nechat si zpracovat energetický posudek. Bez něj není odpojení od centrálního zdroje podle zákona na ochranu ovzduší možné. A v případě, že jsou majitelé domu nespokojeni se spotřebou nebo cenou, mohou se na nás obrátit, abychom společně hledali řešení.