Upravit stránku


Seriál Severočeské teplárenské: Odkud proudí teplo
Více než třicet tisíc domácností v Mostě a Litvínově nemusí před každou zimou řešit pro jiné běžné starosti – nakoupit zásoby paliva, nechat vyčistit komín či zkontrolovat kotel. Stačí jim prostě otočit kohoutkem u svého radiátoru a do domovů jim proudí teplo. Odkud se bere? A je to opravdu tak snadné?

Komfortního vytápění z velkého dálkového zdroje si Mostečané užívají od 60. let minulého století, kdy vyrůstalo nové město. V roce 1978 byl dokončen horkovod do Litvínova, což pro zdejší obyvatele znamenalo výrazné zlepšení ovzduší ve městě, kde se do té doby topilo v malých kotelnách. Centrální vytápění z jedné velké teplárny tak přináší nemalé výhody.
První z nich je fakt, že jeden velký zdroj, navíc přísně regulovaný a hlídaný státem, neznečistí ovzduší tolik, jako několik malých. Zkuste se někdy v zimě nadechnout uprostřed Mostu a pak o pár kilometrů dál v malém městě s mnoha komíny. Jak jsme napsali na začátku, nezanedbatelný je i komfort. O všechno – palivo, obsluhu, údržbu, revize i investice - se stará teplárna a distribuční společnost, u nás je to Severočeská teplárenská. Ta dodává do Mostu a Litvínova teplo z teplárny v Komořanech, která pracuje v režimu kombinované výroby tepla a elektřiny. „Znamená to, že energii z uhlí dokáže využít na maximum. Zatímco v klasické elektrárně ze tří vagónu uhlí využijeme jen jeden na výrobu elektřiny a zbylé dva jsou ztráty, v komořanské můžeme z jednoho vagónu vyrobit elektřinu, z druhého získáme teplo a jen jeden vagon padne na ztráty,“ vysvětluje Petr Horák, ředitel Severočeské teplárenské.

To se samozřejmě projevuje i na dobré ceně tepla, kterou může Severočeská teplárenská svým zákazníkům nabídnout. Je přitom dobré vědět, že cena tepla je v ČR státem kontrolovaná, tedy teplárna smí do ceny promítnout jen zcela prokazatelné a opodstatněné náklady a nemůže ji zvyšovat podle libosti. Mezi výhody centrálního zásobování tepla bezesporu patří i bezpečnost – teplárna leží dál od města a teplo přivádí voda. A ta, jak známo, ani nehoří ani nevybuchuje.
Není proto vůbec divu, že obliba tepláren se za poslední desetiletí nijak nemění, jak dokládá náš graf. Tímto způsobem zajišťuje svou tepelnou pohodu 1,5 milionu domácností  v České republice.

Otázka pro ředitele
O jak dlouhé tepelné rozvody se staráte?
Teplárenskou soustavu, která zásobuje Most a Litvínov, tvoří téměř 150 kilometrů sítí. V Komořanech přebíráme z výroby horkou vodu o teplotě 140 ºC, která putuje páteřními horkovody do obou měst. Ve výměníkových stanicích, kterých obsluhujeme 115, pak touto horkou vodou ohříváme jednak vodu do radiátorů a jednak pitnou vodu na teplou, která teče z kohoutků. Naše práce končí u vstupu do domu.

Graf: Jak se vyvíjí vytápění v posledních 20 letech způsob vytápění domácností. Zdroj: Teplárenské sdružení ČR.