Upravit stránku

Cena másla a účty za teplo jsou stále vyšší. Vyjádřeno v korunách to určitě platí. Jak ale dopadne srovnání s našimi platy a důchody? Co s účty za teplo udělaly investice do úspor? A jak má vypadat férová cena tepla?

 

Za posledních šestnáct let vyskočila cena kostky másla na téměř dvojnásobek. Zatímco v roce 2001 nás přišla na 25 korun, vloni to byla průměrně skoro padesátikoruna. Cena jednoho gigajoulu (GJ) tepla za stejnou dobu narostla o téměř 80 procent – z 320 na 570 korun. Naše celkové účty za teplo ale takovým tempem nerostou. Jak je to možné? Lidem se vrací investice do výměny oken, zateplení a dalších opatření na snížení ztrát. Zatímco na konci 20. století jsme topili „pánubohu do oken“ a spotřeba průměrného šedesátimetrového bytu se čtyřčlennou rodinou byla kolem 60 GJ, dnes je poloviční.

Ceny za teplo se také liší podle lokality a především použitého paliva – vyšší jsou tam, kde je palivem zemní plyn, levnější je teplo vyráběné z uhlí. Výhodou je kombinovaná výroba tepla a elektřiny, což je i případ komořanské teplárny, která prostřednictvím Severočeské teplárenské zásobuje teplem Most a Litvínov.

 

Přesto se mnoha lidem může zdát částka za GJ, kterou vidí na každoročním vyúčtování, závratná – v Mostě a Litvínova se šplhá skoro k pěti stům korunám. „Teplárníci kdysi udělali tu chybu, že začali počítat v gigajoulech, a nikoliv v kilowatthodinách jako ostatní dodavatelé energií. GJ je opravdu velká jednotka, takže i cena je opticky vysoká. Zatímco za kWH elektřiny platíte 4 koruny, za GJ tepla stokrát víc. Když ale jednotky převedete, zjistíte, že platíte 2 koruny za kilowatthodinu tepla!“ vysvětluje s kalkulačkou v ruce ředitel Severočeské teplárenské a. s. Petr Horák a s úsměvem dodává: „A když spočítáte energetickou hodnotu piva, vyjde vás jeden GJ na 15 tisíc korun.“

 

A jak je to tedy skutečně s cenou másla a účty za topení? Vysvětlení vám poskytne graf, který porovnává, jak vzrostly za posledních 16 let mzdy a důchody v porovnání s průměrnými cenami.

 

Otázka pro ředitele Severočeské teplárenské Ing. Petra Horáka:

Jak je na tom cena tepla v Mostě a Litvínově ve srovnání s ostatními městy?

Díky tomu, že využíváme domácí uhlí, dokážeme držet přijatelnou cenu. Průměrná cena gigajoulu tepla v roce 2017 byla v ČR 570 korun, my ho dodáváme za 485 korun, tedy 85 korun pod průměrem. Je férové dodat, že na nárůstu cen tepla se nepodílejí jen jeho výrobci, ale také stát. Zatímco před rokem 2008 byla daň z přidané hodnoty na teple jen 5 procent, dnes musí obyvatelé zaplatit daň 15%, tedy jen díky tomu vzrostly účty za topení o desetinu. Dobře je to vidět z posledních dvou sloupců grafu.

 

Graf: Údaje v procentech, zdroj ERÚ a ČSÚ.