Upravit stránku

Máme před sebou nejchladnější měsíce roku. Brzy se stmívá a doma trávíme víc času než
v teplejších dnech. Zachumlat se do deky, uvařit si čaj a zapálit svíčku... Říká se tomu
„teplo domova“. Ale jak si ho užívat a zároveň se chovat ekonomicky? Jak vypadá typická
topná sezóna?

Časy, kdy topení v domech prostě buď topilo nebo netopilo, a regulace teploty se řešila oknem, už jsou pryč. Termoregulační hlavice na radiátorech jsou dnes standardem a díky nim můžeme regulovat teplotu v bytě. Pocit tepla je samozřejmě individuální záležitostí, ale přesto existují některé obecné rady, kterými je dobré se řídit. První z nich říká – nepřetápět! Není to ani zdravé ani ekonomické. Zvýšení teploty o jeden stupeň představuje nárůst nákladů přibližně o 6 procent.

Jaké jsou tedy vhodné teploty? Pro místnosti, kde se běžně pohybujete, tedy třeba obývací pokoj nebo kuchyně je to 20 až 22 stupňů. Koupelnu je dobré vytopit přibližně na 23 až 25 stupňů, zvlášť máte-li děti, které se rády cachtají. Naopak pro ložnici jsou vhodné nižší teploty – raději přidejte teplejší peřinu a spěte v místnosti vytopené maximálně na 18 stupňů. Podobná teplota bude stačit i pro chodbu. Složitější je to samozřejmě v dětském pokoji, kde si děti přes den hrají a večer spí. Alespoň dvě hodiny před spaním proto ztlumte topení a nakonec pořádně vyvětrejte. Důležitou radou pro zimní období s častou zhoršenou kvalitou vzduchu je větrat rázně a rychle, alespoň dvakrát denně.

Klíčová pro vaše zdraví i pocit tepla je vlhkost vzduchu, která je především v panelových domech často nízká. Jde trochu o začarovaný kruh, protože při nízké vlhkosti musíte zvyšovat pro dosažení stejného komfortu teplotu o 2-3 stupně a vyšší teplota pak dál vysušuje vzduch. Současně to neprospívá dýchacím cestám, které jsou náchylnější k infekcím, ani pleti, která se vysušuje. K zajištění optimální vlhkosti vzduchu, která by neměla klesat pod 45 %, je vhodný zvlhčovač vzduchu, ale pokud nechcete investovat do takového zařízení, pomůžou také živé rostliny nebo keramické odpařovače na topení.

Pokud odjíždíte, je dobré topení ztlumit kvůli úspoře. Stačí nastavit temperování na přibližně 17 stupňů. Není vhodné ale vypínat topení úplně – jednak by se v bytě mohla začít hromadit vlhkost a plíseň a jednak vám bude pak dlouho trvat, než se vrátíte k normální teplotě, a mnoho tedy neušetříte.

 

Otázka pro ředitele Severočeské teplárenské Ing. Petra Horáka:

Jak vypadala loňská topná sezóna? Sledujete nějaké dlouhodobější trendy?

Loňská zima byla průměrná. Začala v polovině září, tedy o dva týdny dříve než letos. Zatímco v lednu jsme netopili „skoro“ vůbec, únor a březen všechny překvapil svými mrazy a vydatným sněžením. Ukončení však bylo letos rekordně brzké – 10. a 11. května, což se za posledních deset let nikdy nestalo. Naštěstí se nám vyhýbaly větší poruchy a věřím, že díky setrvalé péči o rozvody to bude letos stejné.