Dekarbonizace a kdy začíname topit?
18.01.2021
Když zabrousím na oficiální stránky Evropského parlamentu, tak se dozvím, že cílem dekarbonizace je doslova “zlepšování blahobytu lidí“, cestou “učinění klimatu neutrálním“ a “ochranou našeho přirozeného prostředí“, vhodného pro lidi, planetu a ekonomiku... Kdo by si přál něco jiného?! Co mi to ale připomíná? Po krátkém zamyšlení, jsem rychle (a přiznávám tedy i dost lacině) našel odpověď: Jasně, to už tady přeci jednou bylo! Pamatujeme hesla “blahobyt dovedeme vyrobit“ nebo “republice více práce, to je naše agitace“ Jen barvy se změnily, dříve červená se proměnila v zelenou.
V principu jde zjednodušeně o snížení produkce nežádoucího plynu (uhlík neboli carbon) vznikajícího z lidské činnosti a jdoucího do ovzduší na naší planetě (proto “de-carbonizace“). Jen přemýšlím, zda máme my, občané Evropy, dost moudrosti k tomu rozpoznat, “co“ nám opravdu blahobyt přinese od toho, “co“ se politicko-populisticky za tento výraz pouze schovává (co třeba nahrazení benzinových aut elektromobily nebo náhrada výroby elektřiny a tepla z uhlí štěpením jádra nebo vrtulemi?). Umíme opravdu rozeznat, kdo dané věci rozumí a kdo to jen dělá? Máme dost odvahy spoléhat na opravdové odborníky? Nenecháváme se jen konejšit větou: “Sousedé, kdo by nechtěl blahobyt a zelenou planetu...“Cítím jisté nepopsatelné chvění vždy, když někdo hovoří o po-kroku a současně o nutných změnách našeho života směrem ke zlepšení životního prostředí a zvýšení blahobytu.
Promítá se to do všech oblastní života, tedy i energetiku nevyjímaje. Vždycky to však bude něco stát... na to myslím, a jsem ostražitý. Jako jeden z prvních kroků de-carbonizace jsme již před deseti lety nabídli tomuto kraji vyřešení problému s neřízeným spalováním odpadu na skládkách a jeho využitím jako paliva. Tento projekt je řešením na celá desetiletí, zatímco skládky problém s likvidací odpadu pouze odkládají na generaci našich dětí a jsou časovanou bombou. O vyzkoušená a osvědčená řešení ale, zdá se, nikdo nestojí. Již 25 let jsme trvale v procesu modernizace pro ekologizaci, vše v jednotkách ne milionů ale miliard korun. Nic není zadarmo! Vše je spojeno jedním jmenovatelem – musíme na “dosažení bla-hobytu“ zvolit správnou cestu. Neboli můžeme dělat jen to, co umíme a na co máme prostředky, technické i finanční. Je tedy nezbytné udržet pevnou a hlavně logickou vazbu mezi chtěným a možným (a to, i když v budoucnosti se cíle mohou zvyšovat, vazba se musí zachovat).
Jakmile se tato vazba přeruší, je cíl prostou utopií.... Jak toho dosáhnout? ...na to teď myslím. Přeji si, aby střídmost, pokora, moudrost a odpovědnost k našim dětem nám a našim metodikům v Bruselu byly nápomocny na naší cestě k ozelenění planety a k blahobytu, ale také nám dopomohly ke správnému chápání a výkladu všech hesel, nejen zde výše uvedených, ať už jsou červená, zelená nebo hnědá. V opačném případě opravdu lze vážně pochybovat o naší pozici na vrcholu pyramidy živočišných druhů ...na to myslím.
KDY ZAČÍNÁME TOPIT?
Otopné období podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu začíná 1. září a končí 31. května. Dodávky tepla do domácností, škol a úřadů startují tehdy, když dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 °C a předpověď neukazuje možnost oteplení. Z našeho desetiletého grafu vyplývá, že září se otepluje a topit se tak začíná spíše v jeho druhé půli. Také vloni odstartovala topná sezóna v Mostě a Litvínově až 25. září.