Upravit stránku

ERÚ varuje zástupce SVJ a družstev před nepoctivými prodejci tepelných čerpadel

Autor: tzb-info

Tepelné čerpadlo, které slouží k vytápění všech bytů

Tisková zpráva ERÚ upozorňuje na to, že TČ pro rodinný a bytový dům je něco jiného. V poslední době se někteří zástupci SVJ a družstev setkali s nabídkou podomních prodejců pro odpojení od CZT. V nabídce je jednoduchá kalkulace, která předpokládá, že zákazníkům zůstane jedna smlouva na celý bytový dům s tarifem pro tepelná čerpadla. Smlouvy pro jednotlivé byty se pak prý zruší. Každopádně ušetří. Skutečně je to tak jednoduché? Není! Prvním úskalím je, že z přívodu pro tepelná čerpadla nelze bez zvláštních smluv napájet jednotlivé byty.

Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/15850-eru-varuje-zastupce-svj-a-druzstev-pred-nepoctivymi-prodejci-tepelnych-cerpadel

Další "šmejdi" u dveří

Autor: ERÚ

Pojem „šmejdi“ bohužel všichni známe. Dříve nabízeli deky, hrnce, a dokonce i mobilní tarify. V energetice se nyní od elektřiny a plynu posunuli k teplu.
Z korespondence, která je denně doručována Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), mimo jiné zjišťujeme nejnovější trendy, které opanovaly podomní prodej. Ne každá nabídka přednesená u domovních dveří musí být nutně záludná a špatná, novodobí „šmejdi" ale bohužel profesi obchodních cestujících vybudovali nedobré jméno. Přinejmenším opatrnost je tedy namístě úplně vždy.
Zdroj: https://www.eru.cz/cs/-/dalsi-smejdi-u-dveri

Závislost, nebo samostatnost ve vytápění

Autor: Alena Adámková

  • Majitelé bytů a bytová družstva chtějí šetřit, jednu z cest vidí v odpojení od dálkového vytápění.
  • Jaké jsou s tím zkušenosti?

Před několika lety se zdálo, že odpojování bytových domů od CZT bude trvale pokračovat. Teplárenské sdružení ČR sice nemá žádnou přesnou statistiku, ale podle informací od svých členů soudí, že teplárny celkově stále významně více zákazníků nově připojují, než jich ztrácejí.
Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65440800-zavislost-nebo-samostatnost-ve-vytapeni

 

Evropský parlament podpořil dálkové vytápění a chlazení

Autor: Pavel Kaufmann

Evropský parlament odsouhlasil 13. září 2016 Rezoluci o strategii EU pro vytápění a chlazení, která se podrobně věnuje této doposud pohříchu opomíjené avšak velmi důležité oblasti. Na účely vytápění a chlazení se v EU využívá téměř 50 % konečné poptávky po energii.
Zdroj: http://www.tscr.cz/?pg=09&1475230637

Jsou tepelná čerpadla samospasitelná?

Autor: Ing. Jiří Kilinger
Hovoří se o tom, že vstupní investice je sice vyšší než u jiných zdrojů energie, ale že provoz je velice levný, a proto se investice v několika málo letech uživatelům, především domácnostem, navrátí a vyplatí. V mnoha evropských zemích (např. Německo a Rakousko) jsou tepelná čerpadla pouze okrajovou záležitostí a je tam mnohem větší podíl domácností i firem, které vytápějí zemním plynem nebo extra lehkým topným olejem.
Zdroj: http://www.envigroup.cz/aktualita-138.html

Ty děti nemůžou za to, kde skončily, říká novopečený tatínek a pracovník teplárny… Mostecká fabrika nabídla své zaměstnance kojeneckému ústavu. Na půlden si „rozdělili“ opuštěné ratolesti a vzali je do zoo

Dobrovolnice z komořanské teplárny si přebírají děti, aby je vzaly na výlet do zoo, který je pro ostatní děti běžnou záležitostí.

Autor: Lucie Bartoš
Dobrovolnice z komořanské teplárny si přebírají děti, aby je vzaly na výlet do zoo, který je pro ostatní děti běžnou záležitostí.

Autor: Lucie Bartoš
Prťata bez rodičů, o které se stará mostecký kojenecký ústav, si jen tak do zoologické nevyjedou. A to chtěla změnit komořanská teplárna, která připravila takzvaný Setep Day. Mezi jednadvaceti dobrovolníky, kteří se na půl dne ujali každý jednoho dítka, nechyběli vedle žen také čtyři muži.
Zdroj: http://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/okres-most/14039-ty-deti-nemuzou-za-to-kde-skoncily-rika-novopeceny-tatinek-a-pracovnik-teplarny-mostecka-fabrika-nabidla-sve-zamestnance-kojeneckemu-ustavu-na-pulden-si-rozdelili-opustene-ratolesti-a-vzali-je-do-zoo.htm

Technická a ekonomická analýza instalace tepelných čerpadel v bytových domech

Tibor Hrušovský
Článek na příkladu bytového domu s celkovou roční spotřebou tepla cca 800 GJ ukazuje korektní výpočet reálné ceny tepla z tepelného čerpadla a upozorňuje na nejčastější nedostatky, které se opakují v nabídkách dodavatelů tepelných čerpadel, kteří často ve snaze prodat svůj výrobek poskytují potenciálním zákazníkům zavádějící informace.
Zdroj: http://www.tscr.cz/

Na „výpočty“ prodejců kotlů a tepelných čerpadel se nevyplácí spoléhat

Jan Vondráš
Zajímavé je, že zatímco u řady běžného zboží budí překvapivě nízká cena automaticky podezření, že něco bylo ošizeno, v případě cen tepla jsou lidé až neuvěřitelně důvěřiví. Článek odkrývá, co se skrývá za podezřele levnými cenami tepla z domovních zdrojů?
Zdroj: http://www.tscr.cz/