Kdo by chtěl bydlení u komína?
24.02.2021
Před více než rokem vyrostl paní Sádkové komín přímo u okna ložnice. Nikoho nezajímalo, že se do Řep stěhovala kvůli tomu, že se jim přezdívalo „plíce Prahy“. Prodejci plynových kotelen prostě naslibovali výraznou úsporu, a tak se bytový dům, kde dodnes bydlí, rozhodl odpojit od centrálního zásobovaní teplem a zřídit vlastní kotelnu. Co pak následovalo, jak to dopadlo se slibovanou úsporou i komínem, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Nová kotelna je v provozu už více než rok. Jak jste spokojena?
Nejsem a důvodů je celá řada. Letošní zima byla poměrně mírná, a přesto náš byt nebyl pořádně vytopený. Těžko si zvykáme i na hluk, který vychází z topení, v noci si někdy připadám, jako bych spala u splavu. Navíc opakovaně musíme odvzdušňovat, někdy až čtyřikrát za týden. Už se také stalo, že jsme byli v noci bez teplé vody.
Loni vás také trápil komín od kotelny. Jak to dopadlo?
Bydlím v posledním patře a komín od kotelny byl zhruba 80 cm nad naším bytem. Když jsem otevřela okno, šel nám kouř přímo do bytu. Po mé stížnosti sice komín o kousek zvedli, ale ne podle pravidel. Když otevřu okno a vítr fouká od východu, tak je to bohužel pořád cítit. Komín by měl správně mít dva metry, ale to rozhodně nemá.
Co vám bylo řečeno při odpojení od centrálního zásobování teplem?
Bylo nám slibováno, že na teple ušetříme. Bydlím tady už přes třicet let a letos jsem poprvé po deseti letech měla nedoplatek. Před tím jsem měla každý rok přeplatek od tří do šesti tisíc korun. Přitom topím pořád stejně a to byla letos poměrně mírná zima. Kotel se dělal kvůli úsporám, ale úspora to není vůbec žádná, spíš prodělek.
Slibovali vám také, že ušetříte na spotřebě. Jaká je realita?
Na spotřebě se neušetřilo vůbec nic. Na ústředním topení je 24% nárůst a spotřeba teplé vody je stejná jako dřív. Vyúčtování je navíc pro normálního člověka nesrozumitelné. Nově platím i za to, za co jsem dříve nikdy neplatila.
Jaký je rozdíl ve vyúčtování?
Jako spotřebitele mě samozřejmě nejvíc zajímá, kolik za- platím. Při napojení na centrální topení jsme za teplo v bytě platili kolem 24 600 korun ročně. Po instalaci plynového kotle měly náklady klesnout. Realita je ale taková, že za teplo platím víc skoro o šest tisíc korun ročně. Dříve jsem při stejných zálohách měla přeplatky, letos mám nedoplatek
Kolik stálo pořízení kotle?
Pokud vím, tak 2,5 až 3 miliony korun. Jak dlouho se taková investice bude vracet? Co se stane, když ceny plynu stoupnou? To už nikdo neřeší.
Co byte poradila lidem v domech, kde zvažují výstavbu plynové kotelny?
Ať si to pořádně spočítají a přemýšlejí dopředu. V mém případě není úspora žádná, naopak platím víc. O diskomfortu ani nemluvě. Další rána může přijít v podobě zdražení plynu. Nejsme velkoodběratelé, tudíž nemůžeme počítat s nižší sazbou. Doporučovala bych raději se pokusit domluvit se s provozovatelem centrálního vytápění na slevě. Konec konců, většina lidí chodí nakupovat do supermarketů.
A proč? Je to zkrátka levnější. Jako velkoprodejci si mohou dovolit dát nižší ceny než soukromník v malém krámku. A s plynem, jako komoditou, je to stejné.
"Tady to bereme trochu s nadsázkou, že jediný, kdo chce bydlet u komína, je čáp"