Nejistá budoucnost plynu
06.04.2022
„Chceš-li pobavit Boha, seznam ho se svými plány do budoucna.“ Tento citát Woody Allena mi poslední dobou naskakuje nějak až příliš často. Poslední událost, která mi ho opět připomněla, byla v podobě neskutečně agresivního kroku Ruska vůči Ukrajině.
Vedle nesmírného strádání Ukrajinců se okamžitě objevilo konstatování, že velkolepé plány Green Dealu jsou už pasé a Evropa se musí odpovědně postavit k zajištění vlastní energetické bezpečnosti. Již před invazí jsem nevěřícně sledoval, kam se řítí cena plynu. Cena 100 EUR za MWh plynu byla neuvěřitelná a pro příští rok by znamenala těžký zásah do peněženek nás všech. To, že ale po invazi vystřelí cena k 200 EUR a výše, je úplně šílené. Tuto cenu plynu si většina domácností, co topí plynem, nebude moci dovolit.Ale co bude dál? Čím ti lidé budou topit? Já pevně doufám, že se situace zklidní a ceny plynu se vrátí zpátky do rozumných mezí. Ale zřejmě se už nikdy nevrátí do doby, kdy byl plyn levný. Pak si ale nalijme čistého vína – v čem je plyn lepší zdroj energie než uhlí?
Odborníci tvrdí, že úniky plynu do atmosféry při těžbě a dopravě z Ruska k nám, mají, díky metanu, stejný dopad do atmosféry jako CO2 po spálení uhlí. A když plyn nebude ani levnější než uhlí s povolenkou, má to ještě smysl? Vyměníme nejistý, stejně neekologický plyn za uhlí, které máme za plotem? V Komořanech se na toto téma bavíme prakticky neustále. Připravujeme dva velké projekty, které nahradí spalování uhlí. Jeden projekt počítá s využitím plynu a druhý projekt počítá s využitím energie z odpadu. V obou projektech pokračujeme dál, protože nikdo dnes neví, jak to všechno dopadne. Ale teplárna musí být připravena na všechno. Na konci těchto projektů budeme umět elektřinu a teplo vyrobit jak z uhlí, tak z plynu, ale také z biomasy a komunálního odpadu. Naši zákazníci si mohou být jistí, že s námi jim zima nebude.