Nepřipustit rozpad teplárenství
06.04.2022
Do vedení Teplárenského sdružení České republiky se po několikaleté pauze vrátil bývalý premiér ČR Mirek Topolánek. Vrací se v nejtěžší možné době, kdy na teplárny útočí vysoké ceny surovin i emisních povolenek, silný tlak na odklon od uhlí a ambiciózní cíle evropské politiky Green Deal, která se v posledních týdnech střetla s drsnou realitou války.
Vracíte se do vedení TS ČR po čtyřech letech. Zřejmě ale do úplně jiné situace...? Složitější?
Ano, lépe už bylo. Tohle už bohužel není bonmot, ale realita. Za poslední čtyři roky se změnila nejen energetika, ale i celý svět. Dnes se mění skoro každým dnem. V teplárenství ještě před čtyřmi roky platily emisní limity a uhelné teplárny investovaly desítky miliard do ekologizačních projektů na jejich plnění, ceny emisních povolenek byly na přijatelné úrovni a horizont ukončení spalování uhlí v teplárnách se pohyboval mezi roky 2035 až 2038. Před rokem už bylo jasné, že konec přijde pro většinu uhelných zdrojů s rokem 2030. Vzhledem k neúnosné situaci kolem růstu ceny emisních povolenek jsme se rozhodli urychlit konec uhlí při výrobě tepla a nahradit ho zemním plynem, biomasou či energií z odpadů. A dnešek v energetice a teplárenství? Nedostatek primárních paliv a snaha o soběstačnost a bezpečnost povede k ještě větší akceleraci využití obnovitelných zdrojů energie a na milost možná na chvíli zpět vezmeme uhlí. Jak to bude ve skutečnosti dál, to si dnes nikdo netroufne předpovídat.
Co v tuto chvíli nejvíc ohrožuje teplárenství v ČR? Obáváte se toho, že některé teplárny současnou situaci neustojí, a své zákazníky mohou nechat bez dodávek? Zmínil jste"ohrožení již příští topné sezóny“...
Je to stále stejný problém. Pokud by nepříznivé okolnosti přicházely každá jednotlivě, dokážou se s tím teplárny vypořádat. Ale ony se hromadí a přicházejí ve vlnách najednou, a to už nám může i podrazit nohy. Nechci sýčkovat, ale vzhledem k nastalé situaci jsou ohroženy zejména menší teplárenské společnosti, které sázely na nákup plynu na krátkodobém trhu, respektive očekávaly tradiční pokles ceny zemního plynu na nich, jenž ale nenastal. Naopak mezinárodní situace na východě zvedá ceny zemního plynu k rekordním hodnotám. Neříkám konkrétně kam, jelikož než náš rozhovor vyjde, bude situace asi zase jiná.
Letošní kalkulované ceny tepla u větších tepláren spadajících do systému emisního obchodování jsou příznivé i díky tomu, že se v nich počítá s vrácením části nákladů na nákup povolenek do transformace teplárenství. Pokud se to ovšem nepodaří českému státu prosadit, pak se ještě letos může cena zvednout. Nemáme z toho žádnou radost a možná ani naše konkurence. Protože náhrada soustav zásobování teplem u bytových domů je dnes sice možná domovními a blokovými plynovými kotelnami nebo tepelnými čerpadly, ale jak už jsem uvedl, ceny zemního plynu se utrhly ze řetězu a ceny elektřiny je následují, takže by to byl krok z bláta do louže.
Jaké jsou hlavní nejbližší úkoly vaší mise?
Podíváme-li se dnes reálným pohledem na teplárenství, na výběr máme buď řízenou transformaci, nebo jeho neřízený rozpad se všemi důsledky pro 4 miliony lidí, kteří tento ekologický způsob vytápění v České republice využívají. Můj úkol je jasný, prosadit první možnost a rozpad teplárenství nepřipustit. Času je ale velmi málo a bez konkrétních kroků vlády je ohrožena již příští topná sezóna. Doteď nám možná stačilo brzdit patami, ale my už máme hodně ošoupané podrážky.
Jak se vyvíjí jednání ohledně vrácení části ceny emisních povolenek zpět teplárnám? Některé totiž v toto řešení věří, a dosud zákazníkům nezvedly ceny tepla tak, jak by odpovídalo nárůstu cen povolenek – což je případ právě United Energy a Severočeské teplárenské.
Všechny skutečnosti nasvědčují tomu, že nová vláda tento klíčový úkol z pohledu zachování soustav zásobování tepelnou energií uchopila za správný konec, dala tématu prioritu a v posledních týdnech vyvíjí potřebné úsilí ke schválení této vratky i ze strany evropských orgánů. V sektoru teplárenství věříme, že pan ministr Síkela v rámci svého vystoupení na prestižní konferenci Dny teplárenství a energetiky, která se bude letos konat na konci dubna 2022 v Olomouci, oznámí úspěšné projednání a spuštění mechanismu na úrovni ČR. Času opravdu není nazbyt a včera bylo pozdě.