Odpadky jako cesta z energetické krize
26.06.2022
Projekt na energetické využití komunálního odpadu, který se už několik let snaží prosadit teplárna v Komořanech, nabývá v současné době na aktuálnosti. Evropu obchází strašák nedostatku plynu, energie prudce zdražují a uhlí se po vyhlášení Green Deal stalo zapovězenou surovinou. ZEVO Komořany na to všechno přináší odpověď. Blíží se projekt konečně k realizaci? Co změnila evropská zelená politika a válka na Ukrajině? Ptáme se technického ředitele United Energy, a.s. Ing. Petra Mareše.
Naposledy jsme v DoTeKu o spalovně komunálního odpadu hovořili před dvěma lety, kdy se rozhodovalo o odložení zákazu skládkování. Výsledek už známe. Co to znamená pro projekt ZEVO Komořany?
Termín odklonu od skládkování se posunul z roku 2024 na rok 2030. Ale to není to nejpodstatnější. Důležité je, že dnes už je v zákoně nastavena strategie odklonu odpadu od skládkování cestou zvyšování plateb za skládkování, takže je možné predikovat vývoj cen. Při všech nedostatcích, které zákon o odpadech má, je to posun správným směrem a zaručuje, že v budoucnu nebude pro města skládkování nejlevnější způsob, jak se zbavit odpadů.
Dokážou si tedy dnes obce spočítat, že pro ně bude výhodnější poslat odpad dál do oběhu?
Ano, už by to měly dokázat. Bohužel v zákoně je jedna ‚kudrlinka‘, a sice třídící sleva. Formulace dává velký prostor kreativitě, jak ji vykládat. Naše připomínky vyslyšeny nebyly. Dle našich informací je to vymýšlení speciální české cesty, které opět může znamenat rozmělnění snah odpad smysluplně využít.
Situace se ale změnila v mnoha ohledech. Ceny energií, nedostatek plynu, odklon od uhlí...
Stále platí totéž, co jsme říkali už v roce 2012, kdy jsme projekt na energetické využití odpadů chystali. Jen je to teď víc vidět. Odpadky jsou a budou, bude jich víc a víc a jsou to naše odpadky. Nemusí nás zajímat, jestli bude foukat nebo svítit Slunce nebo jestli se někdo v Rusku či jinde na světě špatně vyspí. Současná vyhrocená situace v Evropě zvýraznila výhodu lokálnosti zdroje energie. Odpadky máme doslova za komínem a v dostatečném množství. Máme tedy zdroj energie, máme vhodné místo, máme technologie, šikovné lidi a máme úřední povolení...dalo by se říct: Kdy, když ne teď, kdo, když ne my, a kde, když ne tady...
Kde jsou tedy dnes rizika výstavby spalovny?
V ekonomice. Projekt bez dotací v tuto chvíli nedává moc velký ekonomický smysl. Energetické využití odpadů je dokonalá, ale velmi drahá technologie. Bohužel v této turbulentní době je velmi těžké dělat jakýkoliv ekonomický plán – rychle se mění ceny vstupů i výstupů. Druhá věc jsou kapacity dodavatelů technologie. V Evropě je minimálně dalších pět spaloven, které jsou ve stejném stadiu příprav jako ta naše, ale zároveň jsou tu maximálně čtyři firmy, které jsou schopné to vybudovat.